O nás

 

 

Jsme v Česku etablující se team, jehož posláním je zejména praktická činnost v oblasti slaměného stavitelství. Zabýváme se návrhem projektů a stavbou slaměných domů, organizací workshopů provádění slaměných izolací a workshopů hliněných omítek. Zabýváme se též izolací existujících staveb přírodními materiály a vzdělávací činností v oboru. Snažíme se stavět slaměné domy kvalitně, dle moderních standardů a přitom se zapojením tradičního řemeslného umu i citu.

Jádro našeho týmu tvoří Mgr. Jakub Dýn a Ing. Viktor Gach. Oba v posledních letech jsou součástí rakouského kolektivu StrohNatur, který se již šestnáct let zabývá využitím slámy ve stavebnictví. Věnuje se dřevostavbám se zateplením ze slaměných balíků, stavbami z nosné slámy a propagací slaměného stavitelství  v Evropě.

V roce 2017 pak pod vedením předního evropského specialisty na slaměné stavitelství – Herberta Grubera  absolvovali roční výukový program STEP, na jehož konci se stali, dle Evropsky uznávané klasifikace ECVET, certifikovanými slaměnými stavebníky. K tomu jsme oba nasbírali zkušenosti z realizace více než dvou desítek projektů: dřevostaveb konvenčních moderních půdorysů i organických domů se zelenou střechou a přírodně laděnými křivkami. Tyto stavby byly provedeny s hliněnými či vápennými omítkami nebo opláštěné dřevěnou fasádou. Naše zkušenosti z Čech, Rakouska i dalších zemí teď chceme přinést i na vaše staveniště.

O nás: 
Viktor Gach je stavební inženýr, absolvent Fakulty stavební VUT v Brně, kde dokončil navazující magisterské studium zakončené diplomovou prací na téma Multifunkční dům. Jedná se o čtyřpodlažní dům v městské zástavbě, kde tepelně-izolační obálku tvoří slaměné prefabrikované panely. V Rakousku i v ČR se zabývá projektováním slaměných domů, včetně vypracovávání stavební dokumentace pro stavební povolení. Na stavebním „bojišti“  se pohybuje již od malička, takže je to univerzální muž tisíce tváří a řemesel.

Jakub Dýn je přírodní stavitel, původním vzděláním environmentalista, jenž se již při studiích věnoval studiu organické architektury. Přírodním stavitelstvím se prakticky zabývá od roku 2014, od roku 2016 pak pracuje s Herbertem Gruberem a týmem StrohNatur.at. Podílel se na projektech ve Švédsku, Belgii, Francii, Rakousku, Slovensku, Německu, v Chile a dalších zemích světa. V roce 2019 řídil tým, který zrealizoval první samonosný slaměný dům v Německu o úctyhodných 168 m. K jeho hlavním zálibám patří tesařská práce.

Naší spolupracovnící je také Claudia Aracena Oliver.  Která s námi spolupracuje při pořádáním semniářů a workshopů na téma hlína, hliněné omítky, technika rammed earth, adobe, quincha, lehká-hlína, hliněné dekorace a práce s přírodními pigmenty. Je také účastnicí výcvikového programu STEP rakouské asociace ASBN, aby se stala certifikovanou stavitelkou ze slámy. Její práce se zaměřovala především na participativní workshop pro ženy, rodiny a děti (festivaly, školy, muzea a nevládní organizace) @nomadicecoschool. Claudia má titul v oboru vizuální umění se specializací na umění žáru (artes del Fuego) sochařství a výtvarné výchovy. Zakládající člen Chilské asociace přírodní budovy (Gremio Bioconstrucción Chile).

 

   

Naše vize je precizní provedení a odborný návrh podpořený znalostmi ze stavební fyziky a konvenčního stavitelství. Dále podporujeme šíření poznatků z organizací jako například ASBNESBAFASBA a následné urychlení evropského vývoje v tomto odvětví, proto nebráním šíření veškerých zde zveřejněných informací a know-how , jen prosíme o uvádění autorů.

Slaměné stavitelství, jak se domníváme, má před sebou skvělou budoucnost, důkazem je rostoucí poptávka po celé Evropě, jak víme z jednotlivých národních organizací. Patrně také proto, že sláma se jeví jako zatím nejekologičtější a zároveň nejlevnější tepelně-izolační materiál. V kombinaci s hliněnými či vápennými omítkami, dřevem a optimalizovaným vytápěním přitom  přináší možnost skutečně zdravého a přitom moderního bydlení za rozumnou cenu.

Autory fotografii na těchto stránkách jsou: Jakub Dýn, Herbert Gruber, Viktor Gach, Claudia Aracena.