Slaměné domy

Slaměný dům je nízko-energetická až pasivní stavba s průměrnou roční spotřebou energie mezi 15-10  kWh na m² obytné plochy,  tj. cca. jen asi 5 m3 dřeva při obvyklé velikosti domu za topnou sezónu. Jde o stavbu z přírodních, zdravotně nezávadných materiálů, kde nosný skelet tvoří dřevěná konstrukce a izolaci slaměné balíky. Robustní přírodní omítky či  dřevěná fasáda zaručí odolnost vůči povětrnosti i kvalitní výměnu vzdušné vlhkosti. Slaměné domy jsou testovány na požární odolnost a odolají i zvířecím vetřelcům.

Slaměné domy realizujeme buď na zakázku nebo asistujeme svépomocným stavitelům naší odborným poradenstvím, dílčími činnostmi a organizací pracovních workshopů.
Nabízíme buď spíše moderní nebo organické pojetí vašeho domu. Případně průnik obou přístupů.

Organické pojetí se vyznačuje oblými tvary, přírodní estetikou, kruhovým či organickým půdorysem, občas kulatými okenními otvory, často masivní dřevěnou konstrukcí přiznanou v interiéru. Možností je i zelená střecha nebo vytápění pomocí masivních hliněných kamen.

Organická stavba je většinou o něco náročnější projekt pro realizaci, na druhou stranu je však výsledkem většinou skutečně krásné a originální rodinné útočiště.

Moderní pojetí se vyznačuje racionální konstrukcí skrytou ve skladbě stěny, většinou spíše pravoúhlými funkčními tvary a optimalizovaným a pro zákazníka na míru šitým rozvržením interiéru. Také funkčním zpracováním vytápění pomocí například stěnového vytápění či tepelného čepadla. Samozřejmostí je elegantní návrh. Kvalitní provedení oken bez zbytečných tepelných ztrát a většinou i dřevěná fasáda.

V obou dvou přístupech se samozřejmě snažíme o maximální kvalitu  a energetickou efetivitu domu včetně optimalizace rozvržení přístupu světla a zastínění podle slunečních zisků a perfektníhu provedení větrotěsnosti a difusní průchodnosti.

Nejčastějším řešením je právě na míru šitá kombinace obou přístupů podle návrhu k jehož tvorbě vás rádi přizveme, abychom získali, co nejlepší výsledek pro Vás a vaši rodinu!

Pokud máte zájem o konkrétní nabídku kontaktujte nás

Projděte si také naše konstrukční systémy domů s dřevěnou konstrukcí a domy samonosné.