Hliněné omítky

Oblékněme váš interiér do hliněných omítek!  Zabýváme se realizací hliněných omítek, buď formou workshopu nebo na zakázku. Nabízí zdravé mikroklima v interiéru a příjemně vyhlížející přírodní povrch. Pojďme se obklopit útulným prostředí obklopeni dřevem a hlínou!

Proč hliněná omítka?

  • hliněné omítky vytváří příjemné prostředí  v interiéru.
  • hlína dokáže skvěle regulovat vzdušnou vlhkost v interiéru a vytváří tak zdravé prostředí pro pobyt v domě.
  • velká schopnost tepelné akumulace – teplo, které získáte vytápěním při větrání nevypustíte ven, velká část se naakumuluje v těžkých omítkách.
  • omítka z hlíny má velkou estetikou hodnotu, je možné jí tvarovat do organických křivek či naopak zanechat modernisticticky pravoúhlou. 
  • možnosti úpravy finální vrstvy, například s rostlinnými motivy, freskami, barevnými přechody či perfektně vyhlazenou.

Ukázky testů a speciálních omítek:

Vlastnosti hliněné omítky:

Velkou výhodou hliněné omítky je možnost využití místního materiálu, jílu, který je de-fakto zdarma a jeho využití je velmi ekologické

Výbornou vlastností hlíny je i snadná zpracovatelnost hliněných omítek, práce s nimi je příjemná, hlíny se rádi dotýkáte, takže jí  třeba v rámci kurzu zvládne i začátečník. 

Další výhodou je opravitelnost hliněných omítek v případě jich poškození. Hlínu stačí namočit a můžete opravovat či tvarovat znovu.

Velkým benefitem hliněných omítek je jejich schopnost tepelné akumulace, která při tloušťce omítky nad 3 cm velmi výrazně přispívá k uchování tepla v interiéru i v delších zimních obdobích bez zatápění. Plní tak funkci plného zdiva v klasických zděných stavbách, což je benefit, který konvenční dřevostavba na rozdíl od slaměného domu nemá.

Zdravotní aspekt

Kromě akumulace tepla hliněná omítka také akumuluje vlhkost z interiéru a tím se podílí na vytvoření ideálního vnitřního klimatu ‒ s ideálním obsahem vzdušné vlhkosti, která je zásadní pro správnou funkci dýchacího systému. V domě s hliněnou omítkou se vám tak bude lépe dýchat a tato funkce bude přispívat i k eliminaci chorob dýchacích cest, astmatu či alergií.

Ukázka realizace hrubých omítek:

Hliněné omítky umíme jemné i finální, z místní hlíny či z připraveného mixu. A v rámci workshopu či na zakázku.

Kromě hrubých a finálních hliněných omítek nabízíme tedy také jejich různou povrchovou finalizaci – filcovaný či hladký povrch, s texturou či případně i jako fresku z barevných hlín. 

Vše může proběhnout buď v rámci workshopu, který uspořádáme spolu vámi a platíte nám lektorné (od 600 kč/h) nebo na zakázku za metrové sazby (od 800 kč/m2).

Pokud máte zájem o realizaci hliněných omítek, kontaktujte nás.