Hliněné omítky

Zabýváme se realizací hliněných omítek.

Proč hliněná omítka?

  •  je jedním z nejzdravějších a stoprocentně přírodním povrchem v interiéru
  • velká schopnost tepelné akumulace
  • omítka z hlíny má velkou estetikou hodnotu, je možné jí tvarovat do organických křivek či naopak zanechat perfektně rovnou ve stylu moderních interiérů (se zaoblenými či ostrými rohy)
  • možnosti úpravy finální vrstvy, například s rostlinnými motivy, freskami, barevnými přechody či perfektně vyhlazenou až efektem mírného zrcadlení.

Ukázky testů a speciálních omítek:

Vlastnosti hliněné omítky:

Velkým benefitem hliněných omítek je jejich schopnost tepelné akumulace, která při tloušťce omítky nad 3 cm velmi výrazně přispívá k uchování tepla v interiéru i v delších zimních obdobích bez zatápění.

Plní tak funkci plného zdiva v klasických zděných stavbách, což je benefit, který konvenční dřevostavba na rozdíl od slaměného domu nemá.

Kromě akumulace tepla hliněná omítka také akumuluje vlhkost z interiéru a tím se podílí na vytvoření ideálního vnitřního klimatu ‒ s ideálním obsahem vzdušné vlhkosti, která je zásadní pro správnou funkci dýchacího systému. V domě s hliněnou omítkou se vám tak bude lépe dýchat a tato funkce bude přispívat i k eliminaci chorob dýchacích cest, astmatu či alergií.

Výbornou vlastností hlíny je i snadná zpracovatelnost a opravitelnost hliněných omítek v případě jich poškození. Hlínu stačí namočit a můžete opravovat či tvarovat znovu.

Ukázka realizace hrubých omítek:

Provádíme hliněné omítky hrubé i jemné finální. Z místní hlíny či z připraveného mixu. A v rámci workshopu či na zakázku.

Kromě hrubých a finálních hliněných omítek nabízíme tedy také jejich různou povrchovou finalizaci – filcovaný či hladký povrch, s texturou či případně i jako fresku z barevných hlín. Možností je také zhotovení různých výklenků, poliček či sedacích prvků z hliněného masivu.

Samotnou práci s hlínou a omítání pak můžeme uskutečnit buď v rámci workshopu, který uspořádáme s vámi, s vašimi přáteli či dobrovolníky.
Nebo případně tzv. na zakázku za metrové sazby.

Ceny hliněných omítek za m2: 


Špric
+
Hrubá hliněná omítka do 2cm
+
Finální hliněná štuková omítka v 1 nebo 2 vrstvách, cca. 2-4mm.


Celkem: 1000 kč/m² Práce + materiál

Cena případných přípravných prací: 300kč/h