2021: Slaměný dům Lhotka

V době tvrdého covidu nás oslovila scénografka Jitka Pospíšilová se svým přítelem Jiřím a architektem Pavlem Uličným, abychom se podíleli na stavbě jejich moderně laděného, do detailu promyšleného slaměného domu. To jsme ještě nevěděli, jaké krásné dobrodružství nás čeká.

Tento projekt byl realizován pod naším odborným vedením s významnou účastí stavebníků. Ve fázi příprav jsme ladili technologické postupy a následně jsme lektorovali série workshopů zateplení střechy a zdí slaměnými balíky, realizovali jsme vnitřní příčky, rozvody a hrubé hliněné omítky. To vše za bohaté účasti přátel, dobrovolníků Jiřího a Jitky.

Na stavbě se vystřídalo obrovské množství přátelských a milých lidí, v době covidu, zejména spolustu sympatických brigádníků ze sféry kultury z tuzemska i zahraničí, pracovalo se a prožívalo se tak, jak to jen pandemická doba dovolila. Navázána byla četná přátelství.

Hliněné omítky, podlaha i finální štuky byly dodělávány následně týmem StrohNatur CZ.

Dům má cca. 140m2 obytné plochy, je v nízkoenergetickém standardu vytápěn je malými krbovými kamny, podlahovým topením v přízemí a dodatečně elektrickým topením v prvním patře.

Architekt: Pavel Uličný
Realizace: StrohNatur CZ,  Jitka&Jiří, Dan, Robo&Šimon, Tesař Machota