Slaměné domy

Stavíme slaměné domy
Slaměný dům je maximálně úsporná nízko-energetická až pasivní stavba, postavená z přírodních a recyklovanýh materiálů s průměrnou roční spotřebou energie mezi 15-10  kWh na m² obytné plochy.  Tedy jen minimálními ročními náklady na vytápění, v řádu cca. 5 skládaných metrů dřeva.

Jde v principu o dřevostavbu, kde nosný skelet tvoří dřevěná konstrukce a izolaci slaměné balíky. Robustní přírodní (vápené/hliněné) omítky či  dřevěná fasáda zaručí odolnost vůči povětrnostním vlivům. Slaměné domy jsou testovány na požární odolnost a odolají i zvířecím vetřelcům. Více o tom proč je slaměná izolace revolučním materiálem zde.

Nabízíme buď moderní nebo organické pojetí vašeho domu. Případně průnik obou přístupů.

Organické pojetí se vyznačuje oblými tvary, přírodní estetikou, kruhovým či organickým půdorysem, občas kulatými okenními otvory, často masivní dřevěnou konstrukcí přiznanou v interiéru. Možností je i zelená střecha nebo vytápění pomocí masivních akumulačních kamen.

Moderní pojetí se vyznačuje funkční estetikou a čistými oku lahodícími tvary a povrchy s pravidelnou rytmikou. Dále racionální konstrukcí skrytou ve skadbě stěny. Rozvržení prostoru je optimalizováno na míru zákazníka a jeho specifické potřeby. Samozřejmé jsou úsporné funkční detaily jako je třeba podlahové vytápění, moderní systém temperace teploty či doizolovaná dřevěná fasáda.

V obou dvou přístupech se samozřejmě snažíme o maximální kvalitu  a energetickou efetivitu domu včetně optimalizace rozvržení přístupu světla a zastínění podle slunečních zisků a perfektníhu provedení větrotěsnosti a difusní průchodnosti.

Nejčastějším řešením je právě na míru šitá kombinace obou přístupů podle návrhu k jehož tvorbě vás rádi přizveme, abychom získali, co nejlepší výsledek pro Vás a vaši rodinu!

Pokud máte zájem o konkrétní nabídku kontaktujte nás

Projděte si také naše konstrukční systémy domů s dřevěnou konstrukcí a domy samonosné.

Slaměné domy stavíme buď na zakázku nebo asistujeme svépomocným stavitelům  přípravou projektu, tesařskou částí, asistencí při společné relizaci slaměné izolace, hliněných/vápených omítek, příprav či organizací a vedením stavební workshopů.

Dále nabízíme:

Stavba slaměných zdí
Postavíme pro vás nebo s vámi slaměné zdi vašeho nového domu. Máte už předběžný návrh vaší dřevostavby? Po konzultaci, jeho přizpůsobní a zrealizovaní základů a nosné konstrukce,s vámi postavíme obvodové i vnitřní slaměnné zdí, zrealizujeme izolaci střechy. Můžeme také osadit okna a zrealizovat vnitřní a vnější omítky. Případně izolovat podlahu.

Práce na slámě může probíhat buď výhradně prostřednictvím naší firmy, nebo formou školení/workshopu, kdy budeme pracovat s vámi, případně s dalšími dobrovolníky, a naučíme vás jak pracovat se slámou, jak dělat hliněné omítky a jak řešit specifické detaily. Tímto způsobem může být práce značně rychlejší i levnější, a to při zachování profesionální kvality, která je většinou prvo-stavitelům nedostupná.

Konzultace

Chystáte se stavět dům? Hnízdo prá vás a vaši rodinu, kde se vždy budete cítit dobře? Není lepší volba než dům slaměný! Nabízíme konzultace, při kterých se podíváme na vaše plány a vymyslíme způsob, jak nejlépe využít slámu, implementovat slaměné zdi do vašeho projektu.

Nemáme zatím tým projektantů, který by mohl navrhnout celou stavbu od základů po střechu. Proto je pro nás nejlepší, sednost si nad plánem vašeho domu a implementovat řešení slaměných zdí, izolací, omítek a dalších přírodních materiálů do vašeho návrhu. Ideální je pro nás také spolupracovat s vašim architektem či stavebním inženýrem a společně najít individuální řešení na základě naší odzkoušené praxe a našich vědomostí o práci se slámou. Tak, aby byla realizace vašeho projektu co nejsnazší a nejefektivnější.

Sláma není extrémně choulostivý materiál ale ke správnému provedení projektu, tak aby bylo zamezeno přístupu vlhosti, ve stěně nekondenzovala voda, byla maximálně využita izolační kapacita materiálu, přitom aby byla zeď difuzně otevřené ale vzduchotěsná. Je třeba postupovat podle určitých pravidel a ty uplatňovat i na nejmenší detaily.

 

Zateplení stávajícího domu

Sláma či slaměný balíky můžou sloužit také jaké jako přírodní izlolace stávajícího domu. Cenově izolace slámou výjde srovnatelně jako izolace polystyrenem. Nabízí různé varianty provedení, včetně variant provedení povrchů. Efektivní tloušťka pak začíná už na 15 cm. Realizace zateplní může proběhnout opět formou workshopu, je třeba mít na paměti že je časově náročnější než zateplování polystyrenem, zato však ekologická.

Provedení vnitřních hliněných omítek

Chcete ve svém domě zdravě dýchat? Tedy vlastně hliněné omítky. Hliněné omítky jsou difusně otevřené – tedy propouští vzdušnou vlhkost, která je důležitá pro správnou funkci plic a tedy dobré dýchání, menší množství vlhkosti v sobě také vážou, takže fungují, i jako její rezervoár, neobsahují syntetické složky, jako některé konvenční omítky či barvy a v neposlední řadě fungují, jako tepelná masa. Tepelná masa, tedy jakýsi „akumulátor tepla“ který při tloužce vnitřní omítky až 5 cm zaručuje stabilní vnitřní teplotu, eliminuje větší výkyvy teplot přes noc, když netopíte. Hliněné omítky se také skvěle hodí do koupelen, protože do sebe „vsakují“ horkou vodní páru a zamezůjí tak efektu zamlženého zrcadla.

Hliněné omítky provádíme ve dvou až třech vrstvách. Základové, hrubé i finální, finální odstín je pak možno určit použitým pigmentem.