Slaměné a přírodní domy

Stavíme domy z přírodních materiálů: dřeva, přírodních izolací, hlíny, kamene. Tyto materiály nás oslovují svojí přirozeností, udržitelností a samotným příjemným pocitem bytí v jejich blízkosti.

Naše stavby jsou domy s robustní dřevěnou nosnou konstrukcí nebo i menší domky pro rekreační či trvalé užití. Izolace je vždy z přírodních vláken může se jednat o konopnou či lněnou vatu (alternativu kamenné či skelné vaty) naší hlavní doménou je však sláma a slaměný dům. A to z důvodu:

  • vysoké udržitelnosti a nízké ceny slaměné izolace
  • možnost práce v rámci workshopu
  • dobré kompatibility s hliněnými a dalšími přírodními omítkami
  • skvělé izolační a akumulační vlastnosti
  • vysoká odolnost materiálu vůči ohni

Slaměný dům je maximálně úsporná nízko-energetická až pasivní stavba, postavená z přírodních a recyklovanýh materiálů s průměrnou roční spotřebou energie mezi 15-10  kWh na m² obytné plochy.  Tedy jen minimálními ročními náklady na vytápění, v řádu cca. 5 skládaných metrů dřeva.

Jde v principu o dřevostavbu, kde nosný skelet tvoří dřevěná konstrukce a izolaci slaměné balíky. Robustní přírodní (vápené/hliněné) omítky či  dřevěná fasáda zaručí odolnost vůči povětrnostním vlivům. Slaměné domy jsou testovány na požární odolnost a odolají i zvířecím vetřelcům. Více o tom proč je slaměná izolace revolučním materiálem zde.

Nabízíme buď moderní nebo organické pojetí vašeho domu. Případně průnik obou přístupů.

Organické pojetí se vyznačuje oblými tvary, přírodní estetikou, kruhovým či organickým půdorysem, občas kulatými okenními otvory, často masivní dřevěnou konstrukcí přiznanou v interiéru. Možností je i zelená střecha nebo vytápění pomocí masivních akumulačních kamen.

Moderní pojetí se vyznačuje funkční estetikou a čistými oku lahodícími tvary a povrchy s pravidelnou rytmikou. Dále racionální konstrukcí skrytou ve skadbě stěny. Rozvržení prostoru je optimalizováno na míru zákazníka a jeho specifické potřeby. Samozřejmé jsou úsporné funkční detaily jako je třeba podlahové vytápění, moderní systém temperace teploty či doizolovaná dřevěná fasáda.

V obou dvou přístupech se samozřejmě snažíme o maximální kvalitu  a energetickou efetivitu domu včetně optimalizace rozvržení přístupu světla a zastínění podle slunečních zisků a perfektníhu provedení větrotěsnosti a difusní průchodnosti.

Nejčastějším řešením je právě na míru šitá kombinace obou přístupů podle návrhu k jehož tvorbě vás rádi přizveme, abychom získali, co nejlepší výsledek.

Ještě více důvodů proč stavět slaměný dům? Čtěte: Proč sláma.

Pokud máte zájem o konkrétní nabídku kontaktujte nás

Projděte si také naše konstrukční systémy domů s dřevěnou konstrukcí a domy samonosné.

Slaměné domy stavíme buď na zakázku nebo asistujeme svépomocným stavitelům  přípravou projektu, tesařskou částí, asistencí při společné relizaci slaměné izolace, hliněných/vápených omítek, příprav či organizací a vedením stavební workshopů.